Poniżej podano z jakimi rodzajami zagrożeń możemy spotkać się w obszarze terytorialnym powiatu przedstawiono:
1. Zagrożenia pożarowe
Na terenie powiatu wrzesińskiego przemysł skupiony jest głównie w miastach, we Wrześni i w Miłosławiu. Struktura zagrożeń pożarowych powiatu charakteryzuje się dużą różnorodnością, i przedstawia się następująco:
Na terenie powiatu, zostało zarejestrowanych 7661 podmiotów gospodarczych, w tym natomiast obiekty użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego stanowią liczbę 2077.
Charakterystyczne zagrożenia kompleksów leśnych przedstawia poniższa tabela podając powierzchnie zalesienia poszczególnych gmin.
Tab. Obszary leśne (prywatne i państwowe) w poszczególnych gminach powiatu
l.p. Nazwa gminy Powierzchnia zalesiona (ha)
- Kołaczkowo 808
- Miłosław 3.921
- Nekla 2.521
- Pyzdry 4.169
- Września 1.660
Poszczególne nadleśnictwa posiadają opracowane - "Sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru lasu", które znajdują się w Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Siedziby nadleśnictw znajdują się na terenie sąsiednich powiatów i tak:
- Nadleśnictwo Jarocin - powiat jarociński
- Nadleśnictwo Czemiejewo - powiat gnieźnieński
- Nadleśnictwo Grodziec - powiat koniński
Obszary leśne znajdujące się na terenie działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni należą do następujących kategorii zagrożenia pożarowego:
- Tereny leśne Nadleśnictwa Jarocin - I kategoria zagrożenia pożarowego
- Tereny leśne Nadleśnictwa Czeniejewo -II kategoria zagrożenia pożarowego
- Tereny leśne Nadleśnictwa Grodziec - I kategoria zagrożenia pożarowego
Ocena prawidłowości organizacji technicznego przygotowania terenów leśnych do działań gaśniczych dokonywana jest corocznie przez wydział kontrolno-rozpoznawczy komendy powiatowej.
2. Zagrożenia komunikacyjne
Możliwość masowego i szybkiego transportu jest wykładnikiem wzrostu gospodarczego. Powoduje to jednak nasilenie intensywności przemieszczania się środków transportu, a co za tym idzie wzrostu zagrożeń wynikających z możliwości powstania wypadku lub katastrofy.
2.1. Zagrożenia w transporcie drogowym
W transporcie drogowym poza substancjami chemicznymi, oraz toksycznymi środkami przemysłowymi (TSP), przewożonymi w ruchu międzypaństwowym na kierunku wschód - zachód, występują również przewozy produktów z zakładów Gospodarki Produktami Naftowymi do stacji paliw, gazu propan - butan do stacji tankowania, amoniaku do instalacji chłodniczych chloru do stacji wodociągowych oraz niewielkich ilości kwasów jako surowca stosowanego w produkcji.
Jednym z niezwykle istotnych działań zmierzających do ograniczenia zagrożenia stwarzanego przez transport drogowy TSP jest wyznaczanie tras przelotowych, oraz miejsc parkowania i naprawy uszkodzonych pojazdów, bądź przeładowywania przewożonych ładunków.
W powiecie wrzesińskim, poza nowo utworzoną autostradą, nie wyznaczono dotąd miejsc parkowania oraz przeładunku substancji niebezpiecznych.

Akcja ratownicza- cysterna z ciekłym tlenem
2.2. Zagrożenia w transporcie kolejowym
Niebezpieczeństwo przewozu substancji chemicznych szlakami kolejowymi polega na tym iż, potencjalna awaria na tym odcinkach mogłaby doprowadzić do skażenia gruntów, wód zbiorników naturalnych i sztuczny, jak również rzek. Trasami przewożone są znaczne ilości toksycznych środków przemysłowych, w tym ładunków tranzytowych.
Warunki przewozu materiałów toksycznych regulowane są Zarządzeniem Generalnego Dyrektora PKP jako „Wytyczne postępowania przy przewozie koleją materiałów niebezpiecznych i promieniotwórczych.” . Wytyczne określają wymagania dotyczące przygotowania: przesyłki, pociągu, dróg przewozu, drużyny pociągowej oraz omawiają zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych. Załącznikiem do wytycznych jest wykaz piętnastu substancji podlegających śledzeniu, a między innymi akrylonitryl, amoniak i chlor.
Pomimo zmniejszenia przewozów w sieci PKP ilość wypadków i katastrof nie maleje. Wpływ na to zjawisko ma przede wszystkim zły stan torowisk i taboru przestarzałe systemy sygnalizacji oraz czynnik ludzki.
Do miejsc szczególnie zagrożonych możliwością wystąpienia zagrożenia środowiska zalicza się nasypy, mosty, przepusty, wiadukty, przejazdy strzeżone i niestrzeżone na trasie transportu, stacje, na których wykonuje się manewry z wagonami zawierającymi ładunki niebezpieczne.
Z uwagi na różnorodność przewożonych ładunków, różnorodność opakowań (beczki, cysterny, kontenery ) oraz nieprzewidywalność warunków atmosferycznych (kierunek i siła wiatru, temperatura, wilgotność ) brak jest praktycznej możliwości ustalenia stref zagrożenia.
Szlakami kolejowymi są przewożone różnorodne związki chemiczne stwarzające w razie awarii lub katastrof zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców, środowiska naturalnego w strefie przylegającej do tras kolejowych.
Przewożone materiały charakteryzują się właściwościami toksycznymi, wybuchowymi, trującymi, żrącymi oraz łatwopalnymi.
Oprócz tego w taborze zamkniętym przewożone są różnorodne materiały wojskowe o nieznanych właściwościach chemicznych i stopniu zagrożenia.
3. Zagrożenia w transporcie rurociągowym
Zagrożenia te na obszarze powiatu wrzesińskiego stwarzają rurociąg przemysłowy ropy naftowej oraz rurociąg przemysłowy gazu ziemnego.
4. Zagrożenia chemiczne i ekologiczne
Niektóre zakłady wykorzystujące w procesach technologicznych lub magazynujące toksyczne środki przemysłowe (TSP), mogą one w określonych warunkach stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla osób przebywających w tych zakładach lub nawet zagrażać osobom przebywającym poza jego granicami.
Na terenie powiatu wrzesińskiego znajduje się Centrum Paliw i Rozpuszczalników sp. z o.o. w Słomowie jako zakład zaliczony do zakładu o zwiększonym ryzyku
Do potencjalnych źródeł wystąpienia zagrożeń należą również mogilniki przeznaczone do składowania przeterminowanych środków ochrony roślin, wykonane w postaci betonowych szczelnych studzienek.
Jak w każdym powiecie znajdują się komunalne wysypiska śmieci i odpadów, oraz wysypiska wyeksploatowane i niezalegalizowane. Stanowią one potencjalne źródło zagrożenia dla środowiska, jak również wód powierzchniowych i podpowierzchniowych.
5. Zagrożenia powodziowe
-
prawostronne waty rzeki Warty 8,7 km
-
lewostronne waty rzeki Warty 8,8 km
-
prawostronne waty rzeki Prosny 9,56 km
Na terenie powiatu wrzesińskiego największe zagrożenie występuje na terenach gminy Pyzdry (rzeka WARTA i rzeka PROSNA) oraz na terenie gminy Miłosław (rzeka WARTA). Zagrożenia te występują w okresie wzmożonych i długotrwałych opadów deszczu oraz w porze wiosennej podczas roztopów.
6. Zagrożenia radiologiczne
7. Zagrożenia zamachami terrorystycznymi
8. Inne miejscowe zagrożenia
Do innych miejscowych zagrożeń, które mogą wystąpić na terenie powiatu wrzesińskiego, zaliczyć można:
- upadki drzew
- zniszczenie konstrukcji powstałe w wyniku działania silnych wiatrów
- zasypanie ludzi podczas wykonywania prac inżynieryjno – budowlanych
- zjawiska przyrodnicze (susza, gradobicie, śnieżyce)
- awaryjne uszkodzenia maszyn i urządzeń technologicznych
- zdarzenia związane z udziałem osób umysłowo chorych i samobójców
- katastrofy technicznej infrastruktury komunalnej
- upadki samolotów.